Local sports
brought to you by:

Playoffs

VPA Pairings

Josh Kaufmann

By Josh Kaufmann

Sports Editor

Just
The Facts

Owned by

Playoff pairings and schedules as announced by the VPA this morning:

BASEBALL
Division I
Playdowns, Tuesday, 4:30
Missisquoi (16, 5-11) at BFA-St. Albans (1, 14-2)
Mt. Mansfield (15, 5-11) at Champlain Valley (2, 13-3)
Mt. Anthony (14, 6-10) at Rice (3, 11-4)
Burr & Burton (13, 7-9) at Burlington (4, 11-5)
Hartford (12, 7-8) at S. Burlington (5, 11-5)
Middlebury (11, 7-8) at Rutland (6, 10-5)
North Country (10, 8-8) at Brattleboro (7, 10-6)
St. Johnsbury (9, 8-7) at Essex (8, 10-6)
Division II
Harwood (1, 12-1), bye
Playdowns, Tuesday, 4:30
Fair Haven (15, 1-15) at Mill River (2, 13-3)
U-32 (14, 2-11) at Lyndon (3, 11-3)
Milton (13, 3-12) at Lamoille (4, 12-4)
Springfield (12, 5-11) at Woodstock (12-4)
Mt. Abraham (11, 4-11) at Lake Region (6, 10-5)
Enosburg (10, 6-9) at Otter Valley (7, 9-7)
Oxbow (9, 7-9) at Bellows Falls (8, 9-7)
Division III
Playdowns
BFA-Fairfax (1, 16-0), bye
Tuesday, 4:30
Northfield (14, 4-12) at S. Royalton (3, 14-2)
Winooski (15, 3-13) at Poultney (2, 13-2)
Thetford (13, 4-11) at Richford (4, 11-4)
Windsor (11, 6-9) at Rivendell (6, 10-5)
Leland & Gray (10, 8-8) at Williamstown (7, 9-5)
Green Mountain (9, 8-7) at Randolph (8, 9-7)
Wednesday, 4:30
Montpelier (12, 6-10) at Peoples (5, 11-5)
SOFTBALL
Division I
Playdowns, Tuesday, 4:30
Champlain Valley (16, 1-15) at Essex (1, 15-1)
Rutland (15, 1-14) at Mt. Anthony (2, 14-2)
Burlington (14, 3-13) at BFA-St. Albans (3, 13-3)
Burr & Burton (13, 4-12) at Missisquoi (4, 13-3)
S. Burlington (12, 4-12) at Mt. Mansfield (5, 10-6)
Colchester (11, 5-11) at Brattleboro (6, 10-6)
North Country (10, 4-11)  at St. Johnsbury (7, 9-7)
Spaulding (9, 5-11) at U-32 (8, 8-6)
Division II
Lyndon (1, 13-1), bye
Playdowns, Tuesday, 4:30
Lamoille (15, 2-12) at Vergennes (2, 14-2)
Mill River (14, 4-12) at BFA-Fairfax (3, 16-0)
Rice (13, 4-11) at Mt. Abraham (4, 13-3)
Lake Region (12, 6-9) at Otter Valley (5, 11-5)
Randolph (11, 7-9) at Hartford (6, 10-6)
Middlebury (10, 7-9) at Fair Haven (7, 10-6)
Springfield (9, 9-7) at Milton (8, 8-8)
Division III
Green Mountain (1, 16-0), bye
Oxbow (2, 15-1), bye
Richford (3, 13-2), bye
Williamstown (4, 9-3), bye
Playdowns, Tuesday, 4:30
Winooski (12, 0-16) at Enosburg (5, 9-5)
Peoples (11, 5-10) at Bellows Falls (6, 8-6)
Thetford (10, 5-8) at Windsor (7, 8-7)
Wednesday, 4:30
Northfield (9, 6-10) at Leland & Gray (8, 7-9)
BOYS LACROSSE
Division I
Champlain Valley (1, 14-1), bye
S. Burlington (2, 13-2), bye
Woodstock (3, 12-3), bye
Brattleboro (4, 12-4), bye
Playdowns, Tuesday, 4:30
Spaulding (12, 1-12) at Middlebury (5, 11-4)
Rutland (11, 4-12) at Colchester (6, 6-6)
BFA-St. Albans (10, 5-10) at Mt. Anthony (7, 7-9)
Mt. Mansfield (9, 5-9) at Essex (8, 6-9)
Division II
Playdowns, Tuesday, 4:30
Randolph (16, 0-14) at Green Mtn. Valley (1, 11-0)
U-32 (15, 2-12) at Stowe (2, 11-2)
Montpelier (14, 3-9) at Burlington (3, 13-3)
Vergennes (13, 4-11) at Rice (4, 9-4)
St. Johnsbury (12, 4-10) at Milton (5, 9-4)
Hartford (11, 5-7) at Lamoille (6, 9-6)
Harwood (10, 7-8) at Burr & Burton (7, 8-7)
Stratton (9, 6-5) at Mt. Abraham (8, 8-6)
GIRLS LACROSSE
Division I
Burr & Burton (1, 13-2), bye
Mt. Mansfield (2, 12-2), bye
BFA-St. Albans (3, 11-3), bye
Playdowns, Tuesday, 4:30
Essex (12, 5-10) at Middlebury (5, 10-4)
Wednesday, 4:30
Champlain Valley (13, 1-12) at Mt. Anthony (4, 11-4)
Rutland (11, 6-9) at S. Burlington (6, 10-5)
Burlington (9, 8-6) at Brattleboro (8, 8-6)

Local sports
brought to you by: