Fall Playoff Pairings

Official VPA Pairings

Josh Kaufmann

By Josh Kaufmann

Sports Editor

Just
The Facts

Owned by

FOOTBALL
Division I
Quarterfinals, Friday
Mt. Anthony (8, 3-5) at Rutland (1, 7-0)
St. Johnsbury (7, 4-4) at Middlebury (2, 8-0)
Colchester (6) at Hartford (3, 6-1)
Champlain Valley (5, 4-4) at Brattleboro (4, 4-4)
Semifinals, Oct. 30
CVU-Brattleboro winner vs. MAU-Rutland winner
Colchester-Hartford winner vs. St. J-Middlebury winner
Championship
At Rutland H.S., Nov. 7
Division III
Quarterfinals
Friday
Springfield (7, 3-5) at U-32 (2, 6-1)
Oxbow (6, 5-3) at Woodstock (3, 6-2)
Saturday
BFA-Fairfax (8, 3-5) at Otter Valley (1, 8-0)
Windsor (5, 5-3) t Mill River (4, 5-2)
Semifinals
Friday, Oct. 30
Oxbow-Woodstock winner vs. Springfield-U32 winner
Saturday, Oct. 31
Windsor-Mill River winner vs. BFA-Otter Valley winner
Championship
At Rutland H.S., Nov. 7

GIRLS SOCCER
Division I
Playdowns, Tuesday
Brattleboro (15, 4-10) at Colchester (2, 14-0)
Rice (10, 7-7) at Middlebury (7, 7-5-1)
Wednesday
Missisquoi  (16, 0-12-1) at Burr & Burton (1, 14-0)
North Country (14, 5-9) at Champlain Valley (3, 11-2)
St. Johnsbury (13, 5-7-1) at Mt. Mansfield (4, 9-5)
Burlington (12, 6-8) at Rutland (5, 9-5)
South Burlington (11, 6-7-1) at Mt. Anthony (6, 9-5)
BFA-St. Albans (9, 7-7) at Essex (8, 7-6-1)
Quarterfinals, Friday
Rice-Middlebury winner vs. Brattleboro-Colchester winner
Saturday
BFA-St. Albans-Essex winner vs. Missisquoi-Burr & Burton winner
South Burlington-Mt. Anthony winner vs. North Country-Champlain Valley winner
Burlington-Rutland winner vs. St. Johnsbury-Mt. Mansfield winner
Semifinals
Wednesday, Oct. 28
Championship
Saturday, Oct. 31
At Burlington H.S.

Division II
Playdowns, Tuesday
Randolph (16, 3-10-1) at U-32 (1, 12-2)
Lamoille   (14, 3-10-1) at Montpelier (3, 10-3-1)
Lyndon (13, 4-8-2) at Harwood (4, 10-4)
Vergennes (12, 4-8-1) at Mt. Abraham (5, 8-6)
Green Mtn Valley  (11, 4-5) at Woodstock (6, 8-5-1)
Stratton Mtn (10, 5-4-1) at Mill River (7, 9-5)
Wednesday
Fair Haven (15, 3-11) at Milton (2, 9-4)
Hartford (9, 7-7) at Lake Region (8, 9-4-1)
Quarterfinals, Friday
Vergennes-Mt. Abraham winner vs. Lyndon-Harwood winner
Saturday
Hartford-Lake Region winner vs. Randolph-U32 winner
Stratton Mtn-Mill River winner vs. Fair Haven-Milton winner
Green Mtn Valley -Woodstock winner vs. Lamoille-Montpelier winner
Semifinals
Wednesday, Oct. 28
Championship
Saturday, Oct. 31
At South Burlington H.S.

Division III
Playdowns, Tuesday
Twin Valley (16, 4-10) at BFA-Fairfax (1, 10-2-2)
Hazen (13, 4-7-3) at Oxbow (4, 10-3-1)
Leland & Gray (12, 5-8-1) at Green Mountain (5, 9-4-1)
Williamstown   (9, 9-4-1) at Otter Valley (8, 9-5)
Wednesday
Thetford (15, 3-10-1) at Stowe (2, 9-4-1)
Richford (14, 4-8-2) at Peoples (3, 9-4-1)
Northfield (10, 7-7) at Windsor (7, 9-4-1)
Enosburg (11, 5-8-1) at Rivendell (6, 9-2-3)
Quarterfinals, Friday
Williamstown-Otter Valley winner vs. Twin Valley-BFA winner
Leland & Gray-Green Mountain winner vs. Hazen-Oxbow winner
Saturday
Enosburg-Rivendell winner vs. Richford-Peoples winner
Northfield-Windsor winner vs. Thetford-Stowe winner
Semifinals
Wednesday, Oct. 28
Championship
Saturday, Oct. 31
At Bewllows Falls H.S.

BOYS SOCCER
Division I
Playdowns, Tuesday
Spaulding (16, 3-11) at Champlain Valley (1, 13-1)
Brattleboro (14, 4-9-1) at Rice (3, 12-2)
Lyndon (13, 6-7-1) at Burlington (4, 11-3)
Middlebury (12, 6-7-1) at Mt. Anthony (5, 10-3-1)
Burr & Burton (11, 8-6) at Essex (6, 9-4-1)
Rutland (9, 8-4-2) at St. Johnsbury (8, 9-4-1)
Wednesday
Mt. Mansfield (15, 3-11) at South Burlington (2, 12-2)
Colchester (10, 8-5-1) at BFA-St. Albans (7, 9-5)
Quarterfinals, Friday
Rutland-St. Johnsbury winner vs. Spaulding-Champlain Valley winner
Burr & Burton-Essex winner vs. Brattleboro-Rice winner
Middlebury-Mt. Anthony winner vs. Lyndon-Burlington winner
Saturday
Colchester-BFA winner vs. Mt. Mansfield-South Burlington winner
Semifinals
Tuesday, Oct. 27
Championship
Saturday, Oct. 31
At Burlington H.S.
Division II
Playdowns, Tuesday
Vergennes (15, 2-12) at Lake Region (2, 14-0)
BFA-Fairfax (10, 7-5-2) at Milton (7, 6-7-1)
Green Mtn Valley  (11, 4-5-1) at U-32 (6, 9-4-1)
Wednesday
Springfield (16, 2-11-1) at Woodstock (1, 12-2)
Stratton Mtn (14, 3-7) at Montpelier (3, 11-2-1)
Lamoille (12, 3-9-2) at Mt. Abraham (4, 9-3-2)
Otter Valley (13, 3-8-3) at Harwood (5, 7-1-3)
Hartford (9, 5-9) at Fair Haven (8, 9-4-1)
Quarterfinals, Friday
BFA-Fairfax-Milton winner vs. Vergennes-Lake Region winner
Saturday
Hartford-Fair Haven winner vs. Springfield-Woodstock winner
Green Mtn Valley-U-32 winner vs. Stratton Mtn-Montpelier winner
Lamoille-Harwood winner vs. Otter Valley-Mt. Abraham winner
Semifinals
Tuesday, Oct. 27
Championship
Saturday, Oct. 31
At South Burlington H.S.

Division III
Playdowns, Tuesday
Oxbow (16, 0-14) at Twin Valley (1, 12-1-1)
Richford (15, 2-11) at Winooski (2, 11-3)
Peoples (14, 2-10-2) at Stowe   (3, 8-4-2)
Thetford (13, 3-9-2) at Williamstown   (4, 11-3)
Randolph (12, 3-8-3) at Leland & Gray (5, 9-5)
Rivendell (11, 5-7-2) at Hazen (6, 8-4-2)
Windsor (10, 6-8) at Northfield (7, 8-5-1)
Green Mountain (9, 8-5-1) at Enosburg (8, 7-7)
Quarterfinals, Friday/Saturday
Green Mountain-Enosburg winner vs. Oxbow-Twin Valley winner
Windsor-Northfield winner vs. Richford-Winooski winner
Rivendell-Hazen winner vs. Peoples-Stowe   winner
Randolph-Leland & Gray winner vs. Thetford-Williamstown   winner
Semifinals
Tuesday, Oct. 27
Championship
Saturday, Oct. 31
At Bellows Falls

FIELD HOCKEY
Division I
Quarterfinals
Thursday
Milton (5, 1-6-6) at Missisquoi  (4, 4-7-3)
Friday
Montpelier (8, 0-11-3) at Bellows Falls (1, 10-2-2)
North Country (6, 3-9-2) at Lyndon (3, 4-5-5)
Saturday
St. Johnsbury (7, 1-9-3) at Stowe (2, 11-3)
Semifinals
Wednesday, Oct. 28
Championship
Saturday, Oct. 31
At University of Vermont