Division I Basketball Standings, Likely Pairings

Josh Kaufmann

By Josh Kaufmann

Sports Editor

Just
The Facts

Owned by

Final standings and expected playoff pairings for boys basketball. Division IV would change if Black River beats Arlington on Saturday night. Standings and expected pairings based on unofficial rankings posted by the Vermont Principals Association as of 6 p.m. Saturday. Official pairings will be announced Monday morning.

Division I
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Middlebury (16, 5-15) at Champlain Valley (1, 19-1)
Essex (15, 7-13) at Rutland (2, 18-2)
Mt. Anthony (14, 8-12) at Burlington (3, 16-4)
Burr & Burton (13, 8-12) at Missisquoi (4, 16-4)
Colchester (12, 8-12) at Rice (5, 13-7)
Spaulding (11, 8-11) at Brattleboro (6, 14-6)
South Burlington (10, 9-11) at Mt. Mansfield (7, 12-8)
BFA-St. Albans (9, 10-10) at St. Johnsbury (8, 12-8)
Quarterfinals, Saturday
BFA-St. Albans-St. Johnsbury winner vs. Middlebury-Champlain Valley winner
South Burlington-Mt. Mansfield winner vs. Essex-Rutland winner
Spaulding-Brattleboro winner vs. Mt. Anthony-Burlington winner
Colchester-Rice winner vs. Burr & Burton-Missisquoi winner

Division II
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Vergennes (16, 3-17) at Mill River (1, 18-2)
Mt. Abraham (15, 5-15) at Enosburg (2, 20-0)
Lamoille (14, 7-13) at Lyndon (3, 17-3)
Woodstock (13, 6-14) at U-32 (4, 16-4)
Montpelier (12, 10-10) at Mt. St. Joseph (5, 15-5)
Hartford (11, 9-11) at Fair Haven (6, 13-7)
Bellows Falls (10, 11-8) at Harwood (7, 11-8)
Milton (9, 9-11) at Otter Valley (8, 10-10)
Quarterfinals, Saturday
Milton-Otter Valley winner vs. Vergennes-Mill River winner
Bellows Falls-Harwood winner vs. Mt. Abraham-Enosburg winner
Hartford-Fair Haven winner vs. Lamoille -Lyndon winner
Montpelier-Mt. St. Joseph winner vs. Woodstock-U-32 winner

Division III
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Leland & Gray (16, 3-17) at Williamstown (1, 19-1)
Northfield (15, 6-14) at Hazen (2, 16-4)
Randolph (14, 4-16) at Twin Valley (3, 14-6)
Poultney (13, 6-14) at Windsor (4, 12-8)
Thetford (12, 5-15) at Lake Region (5, 13-7)
Winooski (11, 6-14) at Rivendell (6, 13-7)
Oxbow (10, 7-13) at BFA-Fairfax (7, 9-11)
Green Mountain (9, 9-11) at Peoples (8, 8-12)
Quarterfinals, Saturday
Green Mountain-Peoples winner vs. Leland & Gray-Williamstown winner
Oxbow-BFA-Fairfax winner vs. Northfield-Hazen winner
Winooski-Rivendell winner vs. Randolph-Twin Valley winner
Thetford-Lake Region winner vs. Poultney-Windsor winner

Division IV
Playdowns, Tuesday/Wednesday
Blue Mountain (16, 2-17) at Twinfield (1, 19-1)
Mid Vt Christian (15, 3-15) at Proctor (2, 17-3)
Black River (14, 3-16) at Arlington (3, 13-6)
Rochester (13, 8-11) at Danville (4, 13-7)
Richford (12, 6-14) at Craftsbury (5, 14-6)
Cabot (11, 10-10) at South Royalton (6, 14-6)
Long Trail (10, 9-8) at Websterville (7, 13-6)
Sharon (9, 13-7) at West Rutland (8, 13-7)
Quarterfinals, Saturday
Sharon-West Rutland winner vs. Blue Mountain -Twinfield winner
Long Trail -Websterville winner vs. Mid Vt Christian -Proctor winner
Cabot -South Royalton winner vs. Black River-Arlington winner
Richford-Craftsbury* winner vs. Rochester-Danville winner