Girls Basketball Playoffs

VPA Pairings, Schedule

Josh Kaufmann

By Josh Kaufmann

Sports Editor

Just
The Facts

Owned by

Weekday 7:00, Saturday 2:00, unless noted

GIRLS BASKETBALL

DIVISION I

Playdowns

Tuesday

Burlington (10, 10-10) at BFA-St. Albans (7, 13-7), 8

Wednesday

North Country (16, 4-16) at Champlain Valley (1, 20-0), 6

Mt. Mansfield (15, 6-14) at Rice (2, 18-2)

Spaulding (14, 6-14) at Mt. Anthony (3, 15-4)

Rutland (13, 7-13) at U-32 (4, 16-3), 5

St. Johnsbury (12, 7-13) at Colchester (5, 16-4)

Burr & Burton (11, 9-11) at Brattleboro (6, 14-6)

South Burlington (9, 13-7) at Essex (8, 13-7)

Quarterfinals, Saturday

South Burlington-Essex winner vs. North Country-Champlain Valley winner

Burlington-BFA-St. Albans winner vs. Mt. Mansfield-Rice winner

Burr & Burton-Brattleboro winner vs. Spaulding-Mt. Anthony winner

St. Johnsbury-Colchester winner vs. Rutland-U-32 winner, 5

Semifinals, Tuesday, Feb. 25

At UVM

Championship, Saturday, March 1

At UVM, 2

 

DIVISION II

Playdowns

Tuesday

Harwood (13, 6-14) at BFA-Fairfax (4, 15-5), 7:00

Lyndon (12, 6-13) at Lamoille (5, 11-9)

Springfield (10, 8-11) at Randolph (7, 10-9)

Hartford (14, 2-17) at Milton (3, 13-6)

Vergennes (11, 7-13) at Lake Region (6, 11-9)

Wednesday

Mill River (9, 9-11) at Otter Valley (8, 9-10)

Quarterfinals

Friday

Mill River-Otter Valley winner at Mt. Abraham (1, 15-4)

Lyndon-Lamoille winner vs. Harwood-BFA-Fairfax winner

Saturday

Springfield-Lake Region winner at Fair Haven (2, 15-5)

Vergennes-Lake Region winner vs. Hartford-Milton winner

Semifinals, Monday/Wednesday, Feb. 24/26

At Barre, 8:15

Championship, Saturday, March 1

At Barre, 3:45

 

DIVISION III

Playdowns,

Tuesday

Northfield (13, 7-13) at Enosburg (4, 16-4), 7:00

Stowe (16, 5-15) at Thetford (1, 18-1)

Hazen (9, 9-11) at Winooski (8, 9-11)

Bellows Falls (15, 6-14) at Williamstown (2, 19-0)

Wednesday

Leland & Gray (14, 6-14) at Oxbow (3, 16-3)

Sharon (12, 8-11) at Twin Valley (5, 15-4)

Green Mountain (11, 8-12) at Richford (6, 13-6)

Rivendell (10, 9-10) at Windsor (7, 11-9)

Quarterfinals

Friday

Winooski-Rivendell winner vs. Stowe-Thetford winner

Saturday

Hazen-Windsor winner vs. Bellows Falls-Williamstown winner

Green Mountain-Richford winner vs. Leland & Gray-Oxbow winner

Sharon-Twin Valley winner vs. Northfield-Enosburg winner

Semifinals, Thursday, Feb. 27

At Barre, 6:30/8:15

Championship, Saturday, March 1

At Barre, 7:30

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>