Girls Basketball Playoffs

Likely Pairings

Josh Kaufmann

By Josh Kaufmann

Sports Editor

Just
The Facts

Owned by

GIRLS BASKETBALL
Division I
Playdowns
Tuesday, 7:00
St. Johnsbury (15, 5-15) at BFA-St. Albans (2, 17-3)
Rutland (13, 8-12) at U-32 (4, 15-4), 5:00
Brattleboro (9, 13-7) at Burr & Burton (8, 14-6)
Wednesday, 7:00
Spaulding (16, 4-16) at Champlain Valley (1, 20-0)
Colchester (12, 8-12) at Rice (5, 14-6)
Burlington (10, 9-11) at Mt. Anthony (7, 14-6)
North Country (14, 7-13) at Essex (3, 15-5)
Mt. Mansfield (11, 9-11) at South Burlington (6, 14-6)
Quarterfinals
Friday, 7:00
Mt. Mansfield-South Burlington winner vs. North Country-Essex winner
Saturday, 2:00
Brattleboro-Burr & Burton winner vs. Spaulding-Champlain Valley winner
Burlington-Mt. Anthony winner vs. St. Johnsbury-BFA-St. Albans winner
Colchester-Rice winner vs. Rutland-U-32 winner
Semifinals
At UVM, Saturday, Feb. 28, 5:00/7:00
Championship
At UVM, Thursday March 5, 7

Division II
Playdowns
Tuesday, 7:00
Otter Valley (16, 3-17) at Lake Region (1, 18-2)
Hartford (15, 3-17) at Mt. Abraham (2, 14-6)
Randolph (13, 6-14) at Lyndon (4, 14-6)
Woodstock (11, 9-11) at Springfield (6, 11-9)
Harwood (10, 8-11) at Fair Haven (7, 11-9)
Milton (9, 8-12) at BFA-Fairfax (8, 11-9)
Wednesday, 7:00
Vergennes (12, 6-14) at Lamoille (5, 11-7)
Middlebury (14, 3-17) at Mill River (3, 15-5)
Quarterfinals
Friday, 7:00
Milton-BFA-Fairfax winner vs. Otter Valley-Lake Region winner
Harwood-Fair Haven winner vs. Hartford-Mt. Abraham winner
Vergennes-Lamoille winner vs. Randolph-Lyndon winner
Saturday, 2:00
Woodstock-Springfield winner vs. Middlebury-Mill winner
Semifinals
At Barre, Monday, Feb. 23/Wednesday, Feb. 25, 8:15
Championship
At Barre, Saturday, Feb. 28, 3:45

Division III
Playdowns
Tuesday, 7:00
Poultney (16, 3-17) at Thetford (1, 19-1)
Northfield (15, 4-16) at Williamstown (2, 20-0)
Peoples (14, 5-15) at Richford (3, 16-4)
Hazen (13, 5-15) at Enosburg (4, 15-5)
Bellows Falls (12, 7-11) at Rivendell (5, 13-7)
Wednesday, 7:00
Leland & Gray (11, 8-12) at Twin Valley (6, 12-8)
Oxbow (10, 8-12) at Stowe (7, 12-8)
Windsor (9, 10-10) at Winooski (8, 11-9)
Quarterfinals, Saturday, 2:00
Windsor-Winooski winner vs. Poultney-Thetford winner
Oxbow-Stowe winner vs. Northfield-Williamstown winner
Leland & Gray-Twin Valley winner vs. Peoples-Richford winner
Bellows Falls-Rivendell winner vs. Hazen HS-Enosburg winner
Semifinals
At Barre, Thursday, Feb. 26, 6:30/8:15
Championship
At Barre, Saturday, Feb. 28, 7:30